К аним ви да се потопите в културния контекст на шофирането по света, за да разберете в какво вярват местните шофьори и защо.
Русия: миенето на кола означава дъжд
Днешният списък започва с „братушките“. Тя вярват, че измият ли колата, това със сигурност значи, че ще вали дъжд (или сняг), нещо, което може да се каже и за нас, българите. В Топ 3 на популярните автомобилни поверия в Русия влизат още връзката между птичите изпражнения върху каросерията на автомобила и бързото подобряване на финансовото състояние на неговия собственик. Друго любопитно вярване е, че ако в колата се обсъжда предстоящата й продажба, тя ще се „обиди“ и със сигурност ще започне да се поврежда.
Япония: каране под дъжда носи късмет и богатство
Жителите на Страната на изгряващото слънце свързват дъжда с нещо друго. Японците вярват, че ако се возите в кола по време на дъжд, той ще успее да привлече късмет в живота си и да постигнете финансово благополучие. Факт е, че дъждът има дълбоки корени в японската история и култура. От векове японците са вярвали, че дъждовната вода има специални свойства, превръщайки я в източник на живот и пречистване. Дъждът е увековечен в много стихове, картини и национални празници. И до днес в японската култура дъждът символизира пречистване и ново начало.
В борбата за късмет и финансово благополучие всички средства са добри. Бележка за туристите: В Япония дъждовният сезон се нарича „Цую“ и продължава от началото на юни до средата на юли в по-голямата част от страната (на главния остров Хоншу и на островите Кюшу и Шикоку).
САЩ: подаването на предмети през прозорец означава неприятности
В Щатите има суеверие, което гласи, че не трябва да подавате никакви предмети (като пари или ценности) през отворен прозорец на кола. Смята се, че това може да доведе до финансови загуби или други проблеми. Това суеверие вероятно се дължи на риска предметите да бъдат загубени или дори откраднати.
В Калифорния кражбата на коли е толкова често срещана, че някои собственици оставят колите си отключени с надеждата, че престъпниците няма да счупят стъклото или ключалката. Някои оставят бележки на предното стъкло, че вътре няма нищо. Явно разчитайки, че обирджиите ще им повярват на думата.
Американците също имат едно много полезно суеверие, което между другото отново е свързано с прозорците. Само че този път, за да не създава проблеми, на собственика на колата е забранено да изхвърля каквото и да било през прозореца на колата си - например боклук. Американците стриктно спазват това правило.
Южна Корея: цифрата 4 в регистрационния номер означава проблеми
Като цяло културата на Южна Корея е буквално изтъкана от различни суеверия, много от които може да ни се сторят изключително странни. Може да сте чували, че четворката е силно недолюбвана. Научно това се нарича тетрафобия - тоест страхът от числото "4".
Това се случва, защото Корея заимства цифри от съседен Китай и този йероглиф е в съгласие с четенето на йероглифа за смърт. Вместо този плашещ номер, на всички предмети, където трябва да пише „4“, включително номера на апартамента и бутона на асансьора, те пишат първата буква от английската дума „Four“ („четири“ - бел. ред.). И когато купуват кола, много южнокорейци се опитват да избегнат регистрационни табели с този номер - от страх.
Германия: без голямо пътуване на петък 13-ти
Сънародниците на Бах и Гьоте са колкото прагматични, толкова и суеверни. Числото 13 заема водеща позиция в йерархията на предразсъдъците. Суеверните германци никога не планират важно пътуване, ако 13-ти се пада в петък. Шофьорите в Германия смятат, че този ден може да им донесе лош късмет на пътя. И за по-сигурно, преди дълги пътувания шофьорите често поставят монета под стелките - това уж привлича финансова стабилност и освен това действа като талисман срещу глоби.
Ако случайно срещнете погребална процесия, докато шофирате в Германия, трябва да спрете и да изчакате, докато отмине. Това се счита за знак на уважение и начин за избягване на неприятности по пътя.